Strona na Raspberry Pi

W tym artykule opiszę jak możemy Raspberry Pi zamienić w serwer dla naszej strony. Może się to przydać gdy posiadamy stronę internetową na dysku i chcemy ją za darmo, bez mocnych komponentów i chcielibyśmy ją zahostować. Oprócz tego będziemy pracować na Raspberry Pi bezprzewodowo. Żeby to wykonać musimy:

  • Na Raspberry Pi system Raspbian Jessie lub nowszy,
  • Raspberry Pi i komputer z dostępem do internetu,
  • Dostęp do Terminal’a w Raspberry Pi.

Pierwsze co zrobimy to połączymy się z Raspberry Pi bezprzewodowo za pomocą VNC. Dlaczego? Nie będziemy musieli latać od jednego do drugiego urządzenia i będziemy mogli szybko przenieść wszystkie pliki naszej strony na Raspberry. Jeśli posiadamy Raspbian’a Jessie nie będzie to trudne. Użyjemy do tego rozwiązania RealVNC. Otwieramy teraz Terminal w Raspberry i aktualizujemy bazę aplikacji komendą:

sudo apt-get update

Teraz instalujemy tylko VNC Server, ponieważ nie będziemy musieli sterować innym urządzeniem z poziomu Raspberry Pi. Wpisujemy więc te polecenie:

sudo apt-get install realvnc-vnc-server

Teraz musimy się uzbroić w cierpliwość. VNC Server będzie się dość długo instalował. W pewnej chwili Terminal poprosi nas czy mamy kontynuować instalowanie, wtedy wpisujemy Y by zatwierdzić. Otwieramy teraz Raspberry Pi Configuration z menu w kategorii Preferences. Tam wchodzimy do Interfaces i zaznaczamy Yes przy VNC. Możemy też zrobić to w Terminalu. W takim celu wpisujemy:

sudo raspi-config

Przechodzimy do Advanced Options > VNC i wybieramy Yes. Po włączeniu VNC otworzy nam się okno VNC Server. Po lewej na górze widzimy IP naszego Rapsberry Pi. Trzeba je zapamiętać lub zapisać. Przechodzimy teraz na nasz komputer. Teraz z tej strony instalujemy VNC Viewer.  Teraz otwieramy VNC Viewer i w pasku na górze wpisujemy IP naszego Raspberry i klikamy Enter. Musimy jednak pamiętać adres IP. Przyda się jeszcze. Zostaniemy zapytani o hasło do Raspberry lub ustawione przez nas wcześniej w programie VNC Server. Jedną z funkcji z której będziemy korzystać jest transfer plików. Jesteśmy teraz podłączeni do Raspberry. Od teraz wszystko wykonywać będziemy na jednym komputerze. Teraz musimy na  Raspberry (oczywiście z poziomu VNC na naszym komputerze) zainstalować serwer Apache, który będzie zawierał naszą stronę. Wpisujemy więc w Terminalu:
sudo apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5

Komenda ta zainstaluje Apache. Teraz na komputerze w przeglądarce wpisujemy IP naszego Raspberry Pi. Jeśli wszystko poszło dobrze ujrzymy przykładową stronę Apache.  Co musimy zrobić, żeby otwierała się nasza? Strona ta znajduje się w ścieżce /var/www/html/. Jest to folder z dostępem tylko przez root więc komendy będą inaczej. W tym folderze znajdziemy plik index.html. Teraz zastąpimy go naszymi. Teraz więc przeniesiemy cały folder naszej strony. Użyjemy do tego transferu plików VNC. Rozwijamy więc biały pasek na górze naszego okna w którym widać obraz z Raspberry Pi. Klikamy ikonkę folderu z 2 strzałkami w różnych kierunkach. W przypadku Mac’a ujrzymy takie okno:

Zrzut ekranu 2018-01-27 o 13.52.52

Klikamy Send files… na dole. Teraz w oknie, które pojawiło się po kliknięciu Send files… wybieramy folder z naszą stroną. Klikamy Open. Rozpocznie się proces przenoszenia naszej strony na Raspberry. Folder zostanie przeniesiony na pulpit Raspberry. Teraz w Terminalu otwieramy folder z naszą stroną taką komendą:

cd /home/nazwa_uzytkownika/Desktop/nazwa_folderu_z_strona

Zostaniemy przeniesieniu do folderu z naszą stroną. Teraz zastąpimy plik index.html w folderze /var/www/html/ na naszą stronę. Wpisujemy więc:

sudo cp -r * /var/www/html/

Po wykonaniu się polecenia (co może trochę potrwać) nasza strona będzie widoczna po wpisaniu IP naszego Raspberry Pi. Teraz chcielibyśmy zastąpić IP zwykłym linkiem. Nazywa się to DNS. Znajdziemy do tego wiele stron ale ja użyje no-IP. Zakładamy więc konto za darmo. Zostanie otworzony Dashboard z wszystkimi adresami. W menu po lewej wybieramy Dynamic DNS i klikamy Create Hostname. W polu hostname wpisujemy dowolną nazwę naszej strony (bez spacji). Z listy domain wybieramy subdomenę. Natomiast w polu IPv4 Addres wpisujemy IP naszego Raspberry Pi i klikamy Create Hostname. Teraz możemy otworzyć naszą stronę wpisując link jaki ustawiliśmy, np. example.ddns.net. jedynymi wadami darmowego konta w No-IP jest konieczność ustawienia subdomeny i wygaszenie się linku po 30 dniach. Tak więc co 30 dni musimy odnawiać nasz link. Ważną rzeczą jest to, że stronę z Raspberry Pi otworzymy tylko lokalnie, czyli tylko gdy jesteśmy podłączeni do sieci w której znajduje się Raspberry Pi. Żeby opublikować stronę dla wszystkich musimy przekierować port 80 lub 81 z routera. Poradnik jak to zrobić znajdziecie tu. Oczywiście zamiast portu 8000 wpisujemy 80 lub 81. Konfiguracja będzie wyglądać inaczej w różnych routerach. Dodam, że funkcja przekierowanie portów może znajdować się w kategorii NAT i może się nazywać Virtual Server. Gdy uzyskamy specjalne IP z portem ustawiamy je w naszym linku w No-IP. Stronę możemy bez przeszkód aktualizować. W takim wypadku po prostu przenosimy zaktualizowaną stronę na Raspberry Pi i znów wchodzimy do folderu w Terminalu za pomocą komendy cd. Wpisując cd .. wychodzimy z folderu w którym się znajdujemy. Po tym znowu używamy komendy:

sudo cp -r * /var/www/html/

Mam nadzieję, że wam pomogłem. Ten artykuł napisałem na podstawie podobnego na ReadWrite. Liczę by wasza nowa strona zyskała popularność. Mimo słabych komponentów Raspberry Pi powinno wystarczyć na minimalne obciążenie.

Źródła: RS Components (zdjęcie), ReadWrite

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s