Hacking… – Zasady bezpieczeństwa

„Hacking…” będzie serią postów o bezpieczeństwie. Będę omawiał w nich programy, zasady i nowinki na temat bezpieczeństwa. W tym artykule omówię ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa.

1. Pomyśl jak ważnym jesteś celem dla hakerów.

Przyda się to by określić czy warto jakieś zabezpieczenie zamontować, ponieważ trzeba się kierować tym: większe bezpieczeństwo = mniejsza wydajność. A raczej każdemu na obydwu rzeczach zależy, dlatego by nie przesadzić określmy jak ważnym celem jesteśmy. Oto pytania które wam w tym pomogą.

Czy mam pieniądze i jak dużo?

Jak ważnym człowiekiem jestem i jakie stanowisko zajmuję?

Czy operuję bardzo tajnymi i prywatnymi danymi?

To głównie te pytania pomogą wam to określić. Oczywiście to nie wszystkie. Jeśli więc wywnioskowaliście, że naprawdę jesteście ważnym celem potrzebne wam większe bezpieczeństwo. Jeśli nie, nie przesadzaj z specjalnymi zabezpieczeniami jak komunikatory szyfrujące potężnymi szyframi. 

2. Nic nie jest darmowe.

Drugą ważną zasadą jest to, że dziś nic nie jest darmowe. Jeśli nic nie zapłaciłeś to nie znaczy, że jest do darmowe. Tworzenie programów, urządzeń i tym podobnych nie jest darmowe i zajmuje dużo czasu. Nikt by więc nie chciał zwyczajnie tego udostępniać za darmo. Dlatego kiedy już postanawiają ustawić swoje dzieło na darmowe pozostawają już tylko inne metody zarobku jak reklamy, dane (baaaardzo drogie) i tym podobne.

3. Trafiło do internetu, więc tam zostanie.

Trzecia zasada to „Trafiło do internetu, więc tam zostanie”. Wszystko co umieściliście w internecie tam zostanie. Nawet jeśli coś usuniecie to zostanie. Albo ktoś po prostu to zapisał i przekazuje dalej lub strona na której to umieściliście ma to na serwerach (choć od wejścia RODO to nielegalne). Dlatego zanim coś umieścicie pomyślcie czy to się powinno znajdować w internecie.

4. Ma internet, więc da się zhakować.

Już czwarta zasada to to, że jeśli coś ma dostęp do internetu, a dzisiaj już wszystko go posiada od kiedy powstał standard IoT (internet rzeczy). Z tego więc powodu nie powinno się przesadzać z niektórymi takimi urządzeniami, gdyż jest pewne, że kiedyś zawiodą. Nic nie jest idealne, wszystko posiada luki. Jeśli więc nie jest jeszcze zhakowane zostanie prędzej czy później. Tu za przykład może posłużyć Tesla. Jakiś czas temu odkryto sposób na obejście blokady samochodu. Wystarczyło specjalnym urządzeniem wykryć kod podczas gdy oryginalny pilot jest używany. Wtedy wystarczy podrobić specjalny pilot. Jak widzicie, lepiej nie przesadzać z takimi urządzeniami. 

I to na tyle. Kierując się tymi 4 zasadami zachowacie bezpieczeństwo i prywatność. Oczywiście to nie wszystko. Innymi tego ważnymi aspektami są odpowiednie antywirusy i tym podobne. Tym się zajmę w następnym artykule z serii „Hacking…”.

Reklamy

2 myśli w temacie “Hacking… – Zasady bezpieczeństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s