Modułowe Mac’i mogły pojawić się już w latach 80.

O tym, że Apple może wypuścić w tym roku modułowego Mac’a Pro spekuluje się już od jakiegoś czasu. Okazuje się, że ten pomysł to w Apple nic nowego, a taki Mac mógł pojawić się już w latach 80. Historię o takiej możliwości przypomniał Cult of Mac.

Na taki pomysł wpadł John Fitch, który był inżynierem zajmującym się sprawami hardware w Apple. W momencie gdy wpadł na ten pomysł miał on stworzyć komputer Apple IIgs. Opierać miał się on na procesorze Motorola 6803. John opracował modułowy komputer, który można skonfigurować za pomocą paru modułów. To że ten
Może to być przyczyną, dlaczego Apple z wyprowadzeniem modułowego Mac’a zwlekało. A jak dokładniej wyglądał komputer John’a?

792f2c22-41f1-4e40-b169-cf1ff0718559

W jednostkę centralną przypominającą półkę na książki miało się wkładać moduły z których to właśnie powstawał właściwy komputer. Moduły pozwalały na dołączenie portów wejście/wyjście, większej ilości pamięci (w tamtych czasach to by się bardzo przydało), karty sieciowe lub na uruchomienie na komputerze systemu DOS lub UNIX. Były to bardzo przydatne funkcjonalności. Komputer zaprojektowała wtedy firma, która projektowała w tamtym czasie jeszcze inne komputery. Było to studio Frog Design na którego czele stał Helmut Esslinger.

Podobno Apple podchodziło do modularnego komputera pozytywnie, lecz z obliczeń okazało się, że przychody ze sprzedaży Jonathana (nazwa modularnego komputera) byłyby niższe niż zyski z Macintosh’a II. John Sculley, który był wtedy CEO Apple, nie wyrażał poparcia dla tego projektu i nazywał go koniem trojańskim, ponieważ umożliwiał on szybką przesiadkę na DOS (konkurenta). Przychylności nie pokazywałby także Steve Jobs, ponieważ nie lubiał on możliwych do skonfigurowania urządzeń. Potwierdza to ten cytat z książki Walter’a Isaacon o życiu Steve’a Jobs’a:

Steve zamierzał ograniczyć możliwość wykorzystywania sprzętu. Nie chciał, żeby ktoś spaskudził jego elegancką obudowę, wtykając przypadkowe karty w wejścia.

strona 184, książka Steve Jobs autorstwa Walter’a Issacon’a

Ciekawe jak wielkim gigantem byłoby dziś Apple, gdyby projekt Jonathan został przyjęty.

Zdjęcia z czarnym komputerem pochodzą z książki „Design Forward”. Jej autorem jest ARNOLDSCHE Art Publishers. Autorem zdjęcia z białym Jonathanem pochodzą od Dan’a Lieberman’a. Całą historię przypomniał światu serwis Cult of Mac.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s