5G READY w Play, czyli 5G, ale nie do końca.

5G to nowa technologia sieci komórkowej. Każdy operator ma już plan na wdrożenie tej technologii, m. in. Orange poinformował, że skończył testy 5G w Zakopanem. Play tym czasem chwali się 5G READY w swojej kampanii reklamowej. Brzmi jakby operator oficjalnie wprowadził 5G, prawda? Jeśli tak uważacie to się mylicie. Jest to sztuczka, którą zastosowało już AT&T z USA. Polega ona na tym, że obydwaj operatorzy nazwali słowem „5G” markę LTE-A, która w przyszłości może obsłużyć 5G. 5G READY oznacza, że już teraz można korzystać z części korzyści z 5G.

zdjęcie_anten.jpg

Czy na pewno Play może nam umożliwić korzystanie z 5G READY

 

Przykładem tego, że Play jest w stanie nam zaoferować takie możliwości jest system anten MIMO4x4 z którego korzysta Play. MIMO w nazwie oznacza, że sygnały wielu anten są niezależne i zanik zasięgu w jednej nie ma wpływu na inne. Dzięki temu wzrasta SNR, czyli stosunek sygnału do szumu. 4×4 w nazwie MIMO4x4 oznacza to, że moduł nadawczy składa się z 4 niezależnych nadajników, które są połączone do oddzielnych anten. Pozwala to na wysłanie sygnału do 4 odbiorników znajdujących się w smartfonie. Anteny wykorzystują także technologię multipleksacji przez co wzrasta przepustowość sieci. Inną także wykorzystywaną technologią jest agregacja pasm, co także wpływa pozytywnie na nasz zasięg. Nadajniki Play wykorzystują także modulację 256QAM, która jest potrzebna w technologii 5G. 256QAM oznacza, że każdy sygnał wysłany drogą radiową odpowiada jednej z 256 kombinacji faz sygnału i amplitudy. Pozwala to na wysłanie za jednym razem większej ilości danych. To jednak nie wszystko. Technologia Cloud Air pozwala antenom dynamicznie dobierać te samo pasmo dla wielu różnych technologii sieci komórkowej. 5 wykorzystywaną technologią jest synchronizacja faz, która sprawia, że anteny się nie zagłuszają. Funkcja ta jest konieczna w współdzieleniu częstotliwości pomiędzy technologiami sieci komórkowej.

Co to nam daje?

Dzięki wszystkim technologiom na odpowiednich urządzeniach będziemy mogli osiągnąć przepustowość od 80 do 100 MB/s, a przy sprzyjających warunkach od 300 do 500 MB/s.

Dla kogo jest 5G READY?

Jak wcześniej napisaliśmy 5G READY wymaga specjalnych anten. Niestety, nie występują one w całej Polsce i stanowią „kilkanaście procent” całego zasięgu. Play zamierza jednak rozwinąć infrastrukturę i za sprawą licznych inwestycji zwiększyć w ciągu najbliższych miesięcy ilość anten należących do systemu MIMO4x4.

Mimo wszystko, aby korzystać z 5G READY musimy posiadać zgodne z nim urządzenie. Takich smartfonów jest jednak nie mało w ofercie Play. Są to np. Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max, Samsung Galaxy S10e, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony Xperia XZ3, Huawei P20 i Huawei P20 Pro. 5G READY ma wspierać także router Netgear Nighthawk. Będziecie korzystać?

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s