Na wyborach do Europarlamentu, swoją tożsamość będziecie mogli potwierdzić aplikacją mObywatel.

W 2017 roku, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło obywatelom Polski aplikację mObywatel. Jej głównym zadaniem jest przechowywanie ważnych dokumentów, np. dowodu osobistego, ubezpieczenia OC na samochód, itp. Aplikacja ciągle się rozwija i ciągle pojawiają się nowe rzeczy, które możemy wykonać za pomocą mObywatel. Rząd postanowił skorzystać z okazji i umożliwił nam poteierdzenie tożsamości podczas wyborów do Europarlamentu. Ma to być możliwe za sprawą uchwały nr. 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 roku Państwowej Komisji Wyborczej.

Podczas eurowyborów głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel.

Rozdział IV, Punkt 38, Podpunkt 1
Uchwała nr. 70/2019 z dnia 26.04.2019

Żeby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel, musimy ją oczywiście posiadać. Musimy więc pobrać ją (Android, iOS) i założyć Profil Zaufany (na stronie banku lub na specjalnej stronie). Żeby tego dokonać, musimy być pełnoletni. Po zainstalowaniu mObywatel, podążamy zgodnie z instrukcją zawartą w aplikacji. Gdy wszystko zrobimy poprawnie, aplikacja zostanie aktywowana i będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość w trakcie wyborów. Jeśli komisja nie będzie chciała przyjąć takiego uwierzytelnienia naszej tożsamości, to należy powołać się na wcześniej wspomnianą część uchwały i poprosić komisję o kontakt z PKW i potwierdzenie treści uchwały.

UWAGA!
Na wszelki wypadek, warto zabrać fizyczny dowód osobisty.

Źródło: MyApple

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s